Get Adobe Flash player
Reklam Alani

‘İş İngilizcesi’ diye bir şey duyduysanız şaşırmış olabilirsiniz. İngilizce öğrenmek isteyenlerin bir kısmı uzun zamandır ‘İş İngilizcesi’ deyimini kullanıyor. Mesleği ile ilgili İngilizce öğrenmek isteyenler ‘İş İngilizcesi’ deyimini sıklıkla telaffuz ediyor. ‘İş İngilizcesi’ denildiği zaman Mesleki İngilizce de anlaşılıyor. Özellikle belirli bir yaşın üzerine gelmiş insanlar ‘İş İngilizcesi’ öğrenmek için çaba gösteriyor. Genel anlamda İngilizce öğrenmenin uzun süreceğini düşünen ve zamanlarının yetmeyeceğini düşünen meslek sahipleri ‘İş İngilizcesi’ öğrenmek için çabalıyor. Örnek vermek gerekirse İthalat ve ihracat dalında faaliyet gösteren bir firmanın yöneticisi bu kısımla ilgili ‘İş İngilizcesi’ öğrenmek için çaba sarf ediyor.
İngilizcenin dünya ticaretinde resmi dil haline gelmesi ile bu konuda eksikliği olanlar tamamlamak için harekete geçti. Genel anlamda İngilizce öğrenmenin çok daha uzun süreceğini düşünenler, eğitimi biraz daha sınırlayarak iş kollarıyla ilgili İngilizce öğrenmeye çalışıyorlar. Yani ticari ilişkilerini yürütecek oranda İngilizce öğrenmeye çalışan insan sayısı da oldukça fazla.
Başka bir deyişle ‘İş İngilizcesi’ öğrenmek için araştırma yapanlar da var. Bu konuda Türkiye’de uygulanan programlar da var. Kısa sürede İngilizce konuşturan programlar ilgi görüyor ki bunlardan birisi de 5 günde İngilizce programı ki bu programa özellikle işadamları yoğun ilgi gösteriyor.
5 günde İngilizce programında amaç, dilin gramer yapısını tamamen vererek kelime hazinesini geliştirmek. 5 günde İngilizce programı klasik eğitimlerin çok dışında kalıyor ve tamamen özel metotlardan oluşuyor. 5 günde İngilizce programı Alta Eğitim Danışmanlık tarafından 2001 yılında Türkiye ye getiriliyor. Alta Eğitim Danışmanlık yetkilileri 5 günde İngilizce programı hattında şu bilgileri veriyor:
5 günde İngilizce programı 2001 yılından beri ülkemizde uygulanıyor. 5 günde İngilizce programı Bulgaristan’da ajan yetiştirilmek için geliştirilmiş ve başarılı olmasının ardından da hızla Avrupa’ya geçmiş. Almanya Münih Üniversitesi’nde de uygulanan 5 günde İngilizce programı tamamen özel metotlardan oluşuyor. Kesinlikle not tutma yok. Programa katılanlar yabancı eğitmenlerimiz eşliğinde 45 saat çalışıyorlar. Bu süre içerisinde Türkçe konuşulmasına kesinlikle izin vermiyoruz. Hedefe göre gruplar oluşturuyoruz. Yani aynı hedefi olan insanları bur gurupta topluyoruz ki işadamları da programımızı sıklıkla tercih ediyor. 5 günde İngilizce programı sonunda katılımcılar İngilizce konuşacak duruma geliyor.
İstanbul İngilizce öğrenmek isteyenler için önemli bir merkez haline gelmiş durumdadır. İstanbul İngilizce öğreten kurumların etkin olarak bulunduğu illerden birisidir. Türkiye’nin en kalabalık kenti olması nedeniyle İstanbul İngilizce öğreten kursların da ilgi alanı olmuştur. Buradaki potansiyel, birçok girişimcinin İstanbul’da dil kursu açmasına neden olmuştur. İstanbul İngilizce öğrenilmesi bakımından da Türkiye’nin en önemli şehri de denilebilir.
Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’u payitaht olarak belirlemesi bu kentin gelişmesinde ve önemli bir tarihe sahip olmasında da oldukça etkili olmuştur. Cumhuriyetin ardından Ankara başkent olmuş ancak İstanbul etkinliğini yitirmemiştir. Sanat dünyası ve medyanın kalbi İstanbul’da atmaktadır. Büyük bankaların ve şirketlerin merkezleri de İstanbul’dadır. Yani ekonominin kalbi ya da başkenti İstanbul demek çok da yanlış olmaz. Bu durum özellikle İstanbul’un Cumhuriyetin ilanından sonra çok fazla sayıda göç almasına neden olmuştur. Nüfus hızla artmış, İstanbul Avrupa’nın en kalabalık kentlerinden birisi olmuştur. Bu durum da tüm sektörleri canlandırdığı gibi eğitim sektörünü de canlandırmıştır. Büyük şirketlerin merkezinin burada olması ithalat ve ihracat işlerinin de İstanbul’dan dönmesine neden olmuş, yabancı dilin, özellikle de İngilizcenin önemi bu kent için çok daha artmıştır.
İngilizce dil kursları da kentin bu özelliklerinden dolayı haklı olarak İstanbul’da birbiri ardına açılmakta geç kalmamıştır. Birçok insanda bu kurslardan yararlanmak adına harekete geçmiştir. Bu kurslar içinde farklı eğitim tarzlarını benimseyen kurslar da vardır. Örnek olarak vermek gerekirse uzun soluklu eğitim sistemlerinin yanında kısa süre içerisinde İngilizce konuşturan programlar da vardır.
5 günde İngilizce programı da bu programlara arasında yer almaktadır ve sıklıkla tercih edilmektedir. 5 günde İngilizce programı 1960’lı yıllarda Bulgar ajanlara İngilizce öğretmek amacıyla geliştirilmiş, üst düzeyde başarılı olmuş ardından da Avrupa’ya yayılmıştır. 5 günde İngilizce programı Almanya’dan Alta Eğitim Danışmanlık tarafından Türkiye’ye getirilmiştir. 5 günde İngilizce programı 11 yıldır Türkiye’de uygulanmaktadır. 5 günde İngilizce programı tamamen özel metotlardan oluşmakta 5 günün sonunda İngilizce konuşmak mümkün olmaktadır. 5 günde İngilizce programı süresince Türkçe konuşulmasına kesinlikle izin verilmemektedir. Bu sayede Beyin İngilizce öğrenmek için daha bir hazır hale gelmektedir.