Get Adobe Flash player
Reklam Alani

Günümüzde bir ve ya birkaç yabancı dil öğrenmek ve bu dili doğru ve akıcı bir şekilde konuşmak hayatın çeşitli alanlarında neredeyse olmazsa olmaz kural haline gelmiş durumdadır.
Dünyanın her tarafında milyonlarca insan bir yabancı dil öğrenmek uğrana çok büyük uğruna çok büyük oranda maddi güç , enerji ve vakit harcamaktadır.Yabancı dil öğrenmek uğruna gösterilen bu büyük çabaya rağmen ,büyük oranda alınan netice tatmin edici olmaktan uzak olup,harcanan çaba ,enerji ve zamanın boşa gittiği düşünülmektedir.Bu şekilde tatmin edici sonuçlar alınamamasının pek çok sebebi vardır.Fakat en önemli neden olarak karşımıza ,dil eğitiminde kritik dönemin atlanması çıkmaktadır.İnsanlar yabancı dil ile ancak kritik dönemden (0-6 yaş) sonra karşılaştıkları için söz konusu dili istenilen düzeyde öğrenmek onlar için oldukça zor olmaktadır. Bugüne kadar yapılan birçok araştırma , ikinci dile başlama yaşının , söz konusu dili öğrenmede en belirleyici etkenlerin başında geldiğini göstermiştir.

Çocuklar için 0-6 yaş arası dönem yabancı dil öğrenme açısından hayati öneme sahiptir. Doğumdan itibaren 5 yaşına kadar çocuğun beynindeki nörofizyolojik mekanizma çok faildir.Çünkü çocukların bu yaşlar arasında duydukları ve gördükleri her şeyi sünger gibi emen bir beyinleri vardır.Çocuk duyduklarını adeta bir kasete kaydedercesine beynine kaydetmektedir.Bu dönemden sonra bu mekanizma özelliğini kaybetmekte ve kayıt özelliği sona ermektedir. Kayıt özelliği sona ermeden önceki dönemde çocuklar bir dili daha hızlı öğrenmekte ve daha akıcı bir bir şekilde konuşabilmektedirler. Hatta çocuklar 5 yaşına kadar dil öğrenebilme özelliğine sahiptirler.

Anaokulu öğrencileri yabancı dili,özellikle ikinci bir dilin telaffuzunu ve tonlamasını,en rahat ve mükemmel bir şekilde öğrenebilecekleri yaştadırlar.Biyolojik kaynaklı araştırmalar beynin erken yaşlarda çok hızlı geliştiğini ve 7 yaşına kadar bu bu hızlı gelişimin devam ettiğini,bu sebeple yabancı dil eğitiminin beyin gelişimini tamamlamadan önce başlaması gerektiğini belirtiyorlar.Beyin gelişimi tamamladıktan sonra yabancı dil eğitimi başlarsa,cümle kurmada hatalar artmakta ve telaffuzdaki yanlışlıklar ömür boyu devam etmektedir.