Get Adobe Flash player
Reklam Alani

İngilizce

İngilizce kolay okuma konumuzda, ingilizce metinleri nasıl çok daha kısa bir sürede kolayca okuyabileceğinize dağit metodlar bulunmaktadır. Metodları ve uygulama sorumuzu aşağıda bulabilirsiniz.

HOUSECATS
Aşağıda verilen kelimeleri çalışın:
Domestic (adj): Evcil
Strong (adj): Güçlü
Flexible (adj): Esnek
Hunt (verb): Avlamak; Hunter (noun): Avcı
Mice (noun): Fareler
Insect (noun): Böcek
Sociable (adj): Sosyal
Communicate (verb): İletişim kurmak
Meow (verb): Miyavlamak
Hiss (verb): Tıslamak
Reproduce (verb): Çoğalmak, üremek
Population (noun): Nüfus
Feral (adj): Vahşi, yabani
Harm (verb): Zarar vermek
Lick (verb): Yalamak
Fur (noun): Kürk
Reputation (noun): Şöhret, ün
Disloyal (adj): Sadakatsiz
Abandon (verb): Terketmek
Feed (verb): Beslemek
Habitat (noun): Yaşam alanı
Şimdi parçayı okuyun:

Housecats are domestic animals. They are living with humans for more thousands of years. They have strong and flexible bodies, and quick reflexes. They can hear sounds too low and too high. This helps them when they are hunting other animals such as mice or insects. They are alone hunters but at the same time they are very sociable animals. They can communicate with other cats through meowing or hissing. They reproduce very quickly. So, they need population control. When their population is not controlled there can be millions of feral cats around the world. They can harm birds more than any other species can do. They are also very clean animals. They lick their furs for hours and keep them clean. Housecats have a very bad reputation for being disloyal. There are stories of cats which ate their owners after their death. Or, they can easily abandon their owners when they find other people to feed them. In this sense, they are not similar to dogs. Are they good or bad? You can’t give a direct answer to this question. But, they have been with men for centuries in their habitat as their friends.

Aşağıda verilen ifadeleri okuyun. Doğru olanların yanına TRUE, yanlış olanların yanına FALSE, metinde bu konuda bilgi yoksa NOT GIVEN yazın:

Housecats are with people for a hundred years. (______________)
Cats and humans are similar in hearing. (______________)
Cats can speak with other cats. (______________)
Cats in nature are very harmful to birds. (______________)
Cats are very dirty animals. (______________)
Cats feed their babies 5 times a day. (______________)
Cats and dogs are very similar to each other. (______________)
Cats don’t usually leave their owners easily. (______________)
Cats are men’s best friends. (______________)
There are very good stories about cats. (______________)

ücretsiz yabancı dil eğitimi“Neden İngilizce konuşurken zorlanıyorum? Sıkılıyorum? İçerde neler oluyor? Yıllarca İngilizce dersleri, kurslar, özel öğretmenlerden sonra hala iş İngilizce konuşmaya geldi mi konuşamıyorum.” diye utanan, sıkılan, kendini yetersiz hisseden hatta suçlayan insan sayısı hiç de küçümsenemez. Bunun farklı nedenleri var kuşkusuz. Oldukça yaygın olduğuna inandığım bir neden, ana dilde düşünmek ve bunu öğrenilen dile çevirerek konuşma stratejisi. Yani, Türkçe düşünmek; ancak İngilizce konuşmaya çabalamak. Okumaya devam et

Şüphesiz dil öğrenimi zor ve bitmeyen bir yoldur. Ve kendi kendinizi geliştirmeniz ancak azimle olur. Gitmenin mümkün olduğu bir ülkenin dilini öğrenmenin en iyi yolunun orada yaşamak olduğunu unutmayın. Böyle bir imkanınız bulunmasa bile, aşağıdaki kuralları uygulayarak bir dile vasat da olsa vakıf olabilirsiniz. Okumaya devam et