Get Adobe Flash player
Reklam Alani

ÜDS Hazırlık Sınavı

Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS), “Doçentlik Sınav Yönetmeliği” uyarınca doçent adaylarının gireceği merkezi bir sınavdır. Bu sınava doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adaylar da gireceklerdir. Ayrıca, ÜDS sonuçları, yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabileceğinden, lisans programı mezunları ile lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebilirler.
Bu sınav, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülür.

Yabancı dil koşulunun sağlanması için ÜDS’den doçent adaylarının 100 üzerinden en az 65, doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların ise en az 55 puan almaları gerekir.

ÜDS, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere üç ayrı alanda, Almanca, Fransızca ve İngilizce olarak, yılda iki kez Mart ve Aralık aylarında yapılır. Yukarıda belirtilenlerden başka dillerde yabancı dil sınavı açılmasına doçentlik için Üniversitelerarası Kurul, doktora/sanatta yeterlilik için üniversiteler karar verir.

ÜDS’nin içeriği; kelime dağarcığı, gramer bilgisi, okuduğunu anlama ve tercüme becerisini sınayan sorulardan oluşmaktadır. ÜDS’de uygulanan test soruları çoktan seçmeli sorulardır.

Spoken English method ile, ÜDS’ye hazırlanmada size en büyük başarıyı sağlar. Birebir olarak sadece size özel bir çalışma ile, istediğiniz puanı çok rahat bir şekilde almanızı sağlamaktayız.

Eğitimimiz hakkında detaylı bilgi almak için form doldurabilirsiniz. Lütfen tıklayınız.